41. jooks ümber Ülemiste järve

Otsus tänavusele Ülemiste järve jooksule minna tuli üsna spontaanselt. Olin parajasti Stamina Tervisejooksu Pääsküla rabas lõpetanud, kui valjuhääldist reklaamiti, et saab jooksule soodsalt kirja panna. 10 päeva jäi valmistumiseks aega.

Eesmärk

Viimati võtsin samast jooksust osa neli aastat tagasi ja siis ma lõpetasin ajaga 1:02:52. Naljakas on lugeda, et siis oli 14km minu jaoks pikk distants. Täna ei tundu ka maraton enam pikk. Jõukohaseks eesmärgiks seadsin 2013 aasta jooks läbida 56 minutiga, mis annaks läbivaks tempoks 4:00 min/km.

Ettevalmistus – toitumine ja varustus

Tegin väga lihtsa plaani – treeninguid loomulikult vähendada järgneval nädalal. Jooksu kogunes vaid 22km, rattasõitu 6km ja vahele 3 jõusaalitreeningut. Laadimisprotokolliks tahtsin katsetada esimest korda Lääne-Austraalia ülikooli meetodit. See tähendab, et terve nädala jooksul enne võistlust sõin tavalise menüü järgi, aga eelmise päeva hommikul enne võistlust tegin lühikese, kuid intensiivse trenni. Täpsemalt koosneb see soojendusest, siis 3 minutit täiega panemisest ja lõdvestavast sörgist. Pärast seda tuleb 24 tunni jooksul süüa 10 x kehakaal grammi süsivesikuid, mis minu puhul tähendas 680g. Ootus on superkompensatsioon, et keha salvestaks lihastesse rohkem glükogeeni kui tavaliselt.

Varustusena otsustasin kasutada X-Talon 212 jooksujalanõusid (osaliselt on rada maastikul), lühikesi pükse, varrukateta alussärki ja peapaela. Ilmaennustus lubas 17°C, vähese pilvisusega.

Võistluspäev

Äratus kell 08:00 ja regulaarne hommikukohv. Ma ei söönud midagi, see oli planeeritud ja on osa minu igapäevaelust (vahelduv paast, 16 tundi päevast ei söö). Jõudsin veel teha kaks tundi mõningaid tööasju, samal ajal tarbisin ainult vett (kokku umbes liitri). Kella 11-ks sõitsin rattaga Ülemiste järve äärde, sain rahulikult stardimaterjalid välja võtta ja soojendusharjutusi teha.

Stardigruppe Ülemistes ei ole, lisaks mäletasin, et paarsada meetrit pärast algust läheb rada järsult kitsaks. Seega võtsin sisse koha esireas, et mitte jääda tobedalt troppi kinni.

Esimene kilomeeter tuli hirmsa tempoga 3:19 min/km, aga see ongi sunnitud stardikiirenduse tõttu. Võtsin kohe tempo alla selliseks, et lõpuni minna hea enesetundega. Vaikselt hakkas mehi mööduma, sekka ka kaks naist. GPS (lootsin Endomondo peale) suri ära 1.5km peal, edasi polnud mul vähimatki aimu jooksvast kiirusest, jälgisin enesetunnet.

Midagi märkimisväärset edasi ei juhtunud, jooksin ikka oma tempoga edasi. 5km ja 10km peal olid teeninduspunktid, aga ma ei võtnud sealt midagi. 11km peal sai kruusatee otsa ja rada läks metsa vahele ning pakkus ka väikseid tõusunukke. 2km enne lõppu jäin võitlema koos Reigo Lehtlaga, tagant vist lähenes vaikselt naiste kolmas number Anu Teppo. Aga vahed püsisid ühtlased kuni lõpuni, mina ja Reigo vaheldumisi teineteise ees, Anu natuke tagapool. Finišis jäi vahe Reigoga 1.9 sekundit – tal oli parem lõpuspurt. Anu tuli 5.5 sekundit pärast mind.

Väikse törtsu jäin eesmärgile alla, aga rahulolu seevastu suur. Eelkõige laadimise õnnestumine, väga hea enesetunne terve jooksu kestel ja üsna täpne tempo, kusjuures kella ju tegelikult ei jälginud.

Tulemus

Aeg 56 minutit 32.7 sekundit. Üldarvestuse 74. koht ja M21 klassi 37. koht.

Kõik tulemused

Pildid